ZENTRÁL-GÁZ Bt. 7100 Szekszárd Csopak u. 11.

Gázkészülékek javítása. Gázkészülékek szervize, üzembehelyezése és karbantartása. Egyszerűsített gázkészülékek cseréje.Elérhetőségünk: 06/30-9579-827

 


 

 

 

 

A Honeywell által ajánlott

A CO mérgezések elkerülésének megoldása: Át kell állni a zárt rendszerű fűtéstechnológiákra! A CO riasztó csak egy jelzőberendezés egy alapvetően veszélyessé vált technológiában. Jelzi, hogy ugorjunk ki egy falnak rohanó vontból még a becsapódás előtt! Így életet ment, de a CO riasztók telepítése nem változtat azon, hogy a nyílt égésterű tüzelés ma mára veszélyes technológiává vált. Van veszélytelen fűtési technológia is!

 

A veszélyes nyílt égésterű tüzelés azon alapszik, hogy a kéményhuzat hatására a hagyományos nyílászárók résein beáramlik az összes égéshez szükséges levegő. Példat: Egy 24kW teljesítményű gázkazánhoz 70m3/h levegőnek kell bejutnia a felállítási helyiségébe, ahhoz, hogy egyáltalán ne áramoljon égéstermék a lakótérbe! Teljesen mindegy, hogy a kéményt dugaszolják el, vagy a nyílászárók réseit:Egy cső két végéről beszélünk. Mindegy, hogy az elejét vagy végét dugaszoljuk el, az áramlás leáll!),

A CO riasztó nem a végső megoldás! A nyílt égésterű tüzelési technológiák (nemcsak a gáztüzelés) veszélyessé váltak: Az energiahatékonysági intézkedések vezettek ehhez a helyzethez. A korszerű épület nyílászárói tömörek, a beépített légtechnikát zavarnák az ajtók, ablakok rései. Korunk épületéhez hozzátartoznak a szagelszívók, szárítógépek, központi porszívók. A fokozott légzárású nyílászárók és a levegőt elszívó berendezések nem egyeztethetők össze a nyílt égésterű tüzeléstechnológiával!

A nyílt égésterű készülékek, az ismert egyszerűen egymásba tolható csövekkel kapcsolódnak a gravitációs huzatú hagyományos kéményekhez. Minden olyan készülék, amelynek a lángja hozzáférhető, például gyufával is begyújtható, nyílt égésterű. Ugyanakkor egy nézőüveg használata nem garantálja, azt, hogy a készülék zárt égésterű. Gázkészülékek esetében ezek a csövek alumíniumból vannak. A ventilátoros nyílt égésterű készülékhez is csatlakozhat tokos égéstermék-elvezető cső

Én Honeywell szén-monoxid érzékelő H450N ajánlom. A tesztekben megbízható volt és árban is elfogadható.

Szénmonoxid kisokos

Igyekeztünk a lehető legtöbb hasznos információt összegyűjteni a szén-monoxidról, hogy veled se történhessen tragédia.

Mi a szén-monoxid?

A szén-monoxid színtelen, szagtalan és íztelen gáz, mely a földgáz, fa, szén, faszén, fűtőolaj, parafin, benzin, propán, bután, stb. anyagok égése nyomán keletkezik, de például a cigaretta füstje is tartalmaz szén-monoxidot. Erősen mérgező gáz és mivel jelenlétét emberi érzékszervekkel nem lehet felismerni, a szén-monoxidot „Néma gyilkos”-nak is nevezik. Kémiai képlete: CO.

A szén-monoxid sűrűsége közel áll a levegőéhez, annál csak kicsit könnyebb. Fizikai tulajdonságai nagyon hasonlóak a levegő 78%-át kitevő nitrogén jellemzőihez. Ezért a szén-monoxid bár jellemzően felfelé száll, a levegővel kis légáramlás hatására is erősen keveredik, így helyiségen belüli rétegződést gyakorlatilag nem mutat (plafonon nem gyűlik össze). Sokan azt hiszik, hogy lefelé száll, ami nem igaz. Lent jellemzően a borospincében keletkező szén-dioxid (CO2) gyűlik össze.

Milyen hatással van az emberre?

Röviden összefoglalva: ha kevés van belőle a levegőben, akkor rosszullétet, fejfájást, ha sok, akkor halált okoz.

Részletesebben:
Szervezetünk oxigénellátását az ereinkben keringő vér biztosítja. A vérben található hemoglobin a tüdőbe belélegzett levegőben található oxigént megköti és elszállítja a szervekhez, sejtekhez. A szén-monoxid az oxigénhez képest 240-szer erősebben kötődik a hemoglobinhoz carboxyhemoglobin-t alkotva, így jelenléte megakadályozza az oxigén megkötését. A mérgezéssel kapcsolatos tüneteket az oxigénhiány okozza, mely a vér carboxyhemoglobin szintjével van összefüggésben. A carboxyhemoglobin felhalmozódik a vérben, így minél nagyobb a vér carboxyhemoglobin tartalma, annál komolyabb tünetek jelentkeznek. A halmozódás sebessége függ a belélegzett szén-monoxid koncentrációjától. Minél nagyobb a szén-monoxid koncentrációja, annál gyorsabban halmozódik a vérben a carboxyhemoglobin, így annál gyorsabban jelentkeznek a mérgezési tünetek. Például 100ppm CO koncentráció esetén 10%-os carboxyhemoglobin szint kb. 80 perc elteltével alakul ki, míg ugyanezt a mérgezési szintet 300ppm-nél már 20 percen belül éri el a vér.

Milyen tünetei vannak a szén-monoxid mérgezésnek?

Az enyhe CO mérgezés tünetei a fejfájás, szédülés, egyensúly-vesztés, émelygés, hányinger, hastáji fájdalom. Ahogy halmozódik a szén-monoxid a szervezetedben, úgy erősödnek a tünetek. Emlékezetvesztés, átmeneti látászavar, eszméletvesztés lép fel, végül beáll a halál. Az enyhe, vagy észrevétlen szén-monoxid mérgezésnek később is jelenhetnek meg tünetei, hatásai. Ilyen hatás lehet a zavarodottság, emlékezetkihagyás, koordinációs zavarok. Tapasztalatok szerint a mérgezést elszenvedők zöme maradandó károsodás nélkül felépül, de a mérgezettek 10-15%-nál maradó szív-, agy- és idegrendszeri károsodás léphet fel. Különösen érzékenyek a szén-monoxid mérgezésre a várandós anyák és magzataik, csecsemők, kisgyermekek, idős-, vagy beteg emberek, de a kisállatok is.

Alábbi táblázat a szén-monoxid mérgezés ha

tásait mutatja be:

Szén-monoxid koncentráció*

Emberi szervezetre kifejtett hatás

200 ppm

2-3 óra tartózkodás után fejfájást okoz

400 ppm

1-2 óra után fejfájás, rosszullét, hányinger

800 ppm

45 perc után fejfájás és rosszullét

1600 ppm

20 perc után eszméletvesztés, 2 óra után halál

3200 ppm

5-10 perc után eszméletvesztés, 30 perc után halál

6400 ppm

1-2 perc után eszméletvesztés, 10-15 perc után halál

12800 ppm

1-3 percen belül beáll a halál

*A szén-monoxid koncentrációját leggyakrabban ppm-ben (parts per million) adják meg, mely egy milliomod részt jelent. Az 50 ppm azt jelenti, hogy egymillió levegő molekula közül 50 darab szén-monoxid molekula.

Több rendelet is szabályozza az egészségügyi határértéket. Ezek alapján levegőszennyezettségként a rendelet körülbelül 4-9 ppm szén-monoxid koncentrációt enged meg, munkahelyi környezetben hosszú távon 30ppm, míg rövidtávon (maximum 15 perc) kb. 60ppm a megengedett maximum.

Összefoglalva: a szén-monoxid az emberi szervezetben felhalmozódva okoz akár végzetes mérgezést, kis mennyiségben azonban hosszú távon is elviselhető a jelenléte. Ebből következően a szén-monoxid vészjelzőnek is a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetniük. Kis koncentrációra azonnal bekövetkező riasztás megtévesztő, de erről részletesebben a vészjelzők működését tárgyaló fejezetben írunk.

 Mik lehetnek a szén-monoxid mérgezés figyelmeztető jelei?

Veszélyes szén-monoxid képződésre, illetve enyhe szén-monoxid mérgezésre utaló jelek lehetnek:

  • Ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű.
  • Kémény bekötések helyén, vagy a kémény vonalában a falon kormozódás tapasztalható.
  • Influenza jellegű tünetek láz nélkül.
  • A házban lakó kisállatok (kutya, macska, tengerimalac, stb.) váratlan megbetegedése vagy halála.
  • Ha a család több tagjának is egyszerre alakulnak ki hasonló tünetei.
  • Ha a tünetek (fejfájás, szédülés) gyorsan elmúlnak, ha elhagyod a lakást, de rövid időn belül újra jelentkeznek, miután hazaérsz.
  • Ha a tünetek szezonálisan jelentkeznek, például jellemzően a fűtési szezonban.

A jellemzően gázkészülékek meghibásodásából vagy egyéb okból fellépő nagy mennyiségű szén-monoxid beáramlásnak azonban nincsenek a fentiekhez hasonló jelei, ezekben az esetekben csak egy megbízható szén-monoxid riasztó adhat elegendő védelmet családodnak.

Én is veszélyben vagyok?

Valószínűleg igen. A statisztikai adatok szerint évente 10-30 ember szenved halálos szén-monoxid mérgezést Magyarországon. Az enyhébb lefolyású mérgezések számát megbecsülni sem lehet, de valószínűsíthető, hogy ilyen-olyan okokból a lakosság nagy része szenvedett már el élete során kisebb mérgezéseket.

A szén-monoxid kisebb-nagyobb mennyiségben minden olyan égési folyamatban keletkezik, ahol széntartalmú vegyületeket égetünk el. Ilyen jól ismert és mindenki által használt széntartalmú anyag maga a szén, faszén, koksz, földgáz, LPG, pb gáz, benzin, gázolaj, fűtőolaj, fa, kerti hulladék, pellet, papír, de még a cigarettában lévő dohány is.

Lehetséges veszélyforrás minden olyan készülék, amely fosszilis tüzelőanyagot (gáz, olaj, fa, szén, egyéb) használ fel működése során:

Gázzal működő

  • kazán;
  • konvektor;
  • vízmelegítő;
  • tűzhely;
  • főzőlap;
  • hősugárzó;

Fával, olajjal, szénnel, vagy egyéb tüzelőanyaggal fűtött

  • vegyestüzelésű kazán;
  • kandalló;
  • kályha;
  • cserépkályha;
  • korszerű faelgázosító kazán és a pellet kazán;
  • kerti grill;

Minden belsőégésű motorral működtetett gép

  • motorkerékpár;
  • gépkocsi;
  • kerti kapa;
  • fűnyíró;
  • áramfejlesztő generátor;
  • szén-monoxid forrás még a kerti hulladék égetés is.

Sőt, nem csak a saját készülékeid, de a szomszéd készülékei is veszélyforrást jelentenek: társasházban többek között a közös gyűjtő kéményes rendszerek, de családi házaknál is, ahol a keletkezett füstgáz és ezzel a szén-monoxid a nyitott ablakon át beáramolhat a lakásodba. Ha azonban akár csak egy a fenti feltételek közül nem teljesül, komoly veszélyben lehetsz.

Ha a fent felsorolt készülékeid konstrukciója megfelelő, azokat arra képzett szakember szerelte be és helyezte üzembe, valamint azokat előírás szerint használod és rendszeresen karbantartatod, végezetül a megfelelő időjárási/környezeti körülmények is biztosítottak, akkor a készülékek működése során esetleg keletkező szén-monoxid nem juthat abba a zárt légtérbe, ahol emberek tartózkodhatnak. Ha azonban akár csak egy a fenti feltételek közül nem teljesül, komoly veszélyben lehetsz.

Hogyan juthat be a lakásomba?

Az előző bekezdésben látható volt, hogy milyen sok feltételnek kell egyszerre teljesülnie ahhoz, hogy elkerülhető legyen a szén-monoxid mérgezés. Nézzük ezeket sorra:

1. A beépített készülék konstrukciója megfelelő legyen, tehát csak olyan tüzelő berendezéseket használj, melyek a vonatkozó szabványoknak megfelelnek, hibátlan és biztonságos működésre alkalmasak. Ide tartozik a füstgázelvezető kémények szakszerű kialakítása és megfelelő műszaki állapota is.

2. A készüléket megfelelő szakképesítéssel és szakvizsgával rendelkező szakember szerelje fel és a gyártó és a vonatkozó szabványok előírásainak megfelelően helyezze üzembe. A megfelelő működéshez például a gázkazánokat mérőműszer segítségével kell gondosan beállítani.

3. A tüzelő berendezéseket az előírások szerint rendszeresen karban kell tartatni. Ez elsősorban a kazánokra, valamint a kéményekre vonatkozik. Mind a kazánokat, mind a kéményeket évente ellenőriztesd, szükség esetén tisztíttasd, valamint a kazánokat, vízmelegítőket újra állíttasd be. A karbantartási feladatokat is kizárólag arra képzett szakember végezheti.

4. A készülékek üzemeltetése, használata so

rán kövesd a gyártó előírásait, elsősorban ügyelve arra, hogy a készülékekben az égéshez szükséges levegő kellő mennyiségben rendelkezésre álljon, nem szabad például a szellőző nyílásokat letakarni, betömni. Ha a kazán az égéshez szükséges levegőt a lakótérből kapja, a tömör légzárású nyílászárók, a konyhai elszívó, de akár a WC szellőztető ventillátora is előidézheti a szén-monoxid lakótérbe jutását.

5. És még ha a fenti pontok szerint jársz is el, előfordul, hogy meghibásodás, kedvezőtlen időjárási körülmények, vagy mások gondatlansága miatt mégis szén-monoxid jut a lakásodba.

Néhány szomorú példa:
„… elhagyta az országot a hidegfront előtt érkezett szélvihar, amely kidőlt fákat, megrongált háztetőket, leszakított vezetékeket hagyott maga mögött. Heten kerültek kórházba szén-monoxid-mérgezéssel Vasmegyerről, feltehetően az erős szél visszafújta az égésterméket a családi házba.” (Népszabadság)

„… az erős szél az egyik lakás kéményén visszanyomta a gázkazán égéstermékét, s a szén-monoxid mérgezéstől egy négytagú család lett rosszul és szorult orvosi segítségre.” (DunaTV)

 „Nagykanizsán fürdés közben halt meg egy 3 gyerekes 33 éves nő, aki egy alig másfél éve épült házban lakott. Az orvos szakértői vizsgálat megállapította: a halál oka szén-monoxid-mérgezés. A rendőrségi vizsgálat folyamatban van...” (RTL)
Az azóta elkészült igazságügyi szakértői vélemény azonban emberi mulasztásra utaló - tervezési és kivitelezési - hiányosságokat állapított meg.

„…Érden halálos szén-monoxid mérgezés történt. A szoba-konyhás lakást gázkonvektorral fűtötték, és mint utóbb kiderült, a konvektor égéstermék-kiáramlása nem volt megfelelő, ezért az égéstermék visszakerült a lakásba. Az Érdi Megyei Jogú Városi Tűzoltóság kiérkezett szakemberei 12 térfogatszázalék koncentrációjú szén-monoxidot mértek, az ott lakó ezt belélegezte és ez okozta a halálát. ... a megkérdezett kéményseprő megerősítette: hogy egy szabályosan szerelt készüléknél az égéstermék nem juthat a lakásba, de mint mindenütt, itt is fordulhatnak elő hibák. Az érdi konvektor esetében az történhetett, hogy valamilyen ok – talán festés – miatt eltávolították, majd visszaszerelték a készüléket, azonban nem figyeltek arra, hogy az összerakás után is tökéletesen zárjon az azbeszt szigetelés. Valószínű, hogy a szél visszanyomta az égésterméket a készülékbe, onnan pedig a szigetelés hézagjain át bekerült a lakótérbe. A szakértő hozzátette: kifogástalanul szerelt konvektor esetében is előfordulhat, hogy a szén-monoxid a fűtött helyiségbe kerül, ha az ablakon vagy körülötte nagyobb rések vannak. (Százhalombattai hírtükör)

Egy végfelhasználónk panaszolta el, hogy szerinte

rossz a vészjelző készülék, mert neki kettő van a házban és az egyik rendszeresen megszólal. Megfigyelte a panaszos azt is, hogy a vészjelzés mindig azután hallható, amikor kikapcsolja a konyhai elszívót. Egy rövid beszélgetés nyomán kiderült, hogy az illetőnél tömör légzárású ajtók és ablakok vannak, valamint nyitott égésterű a kazánja, amely a konyhától csak egy belső ajtóval van elválasztva. Mivel az elszívó a tömör légzárású és zárt ablakokon keresztül levegő utánpótlást nem kapott, az elszívó által létrehozott nyomáscsökkenés megfordította a kéményben a füstgáz áramlását, így a füstgáz a kémény helyett a lakótérbe távozott. Baleset szerencsére nem történt. (Honeywell)

Hogyan kerülhetem el a szén-monoxid mérgezést?

A három legfontosabb lépés a CO mérgezés elkerülése érdekében:

1. Telepíts Honeywell CO riasztót!
2. Végeztess rendszeres karbantartást gázkészülékeiden és egyéb tüzelő berendezéseiden!
3. Ismerd meg és ismerd fel a jeleket és a mérgezés tüneteit!

Egy megfelelően működő és megfelelő helyre felszerelt szén-monoxid riasztó telepítésével még azelőtt értesülsz a szén-monoxid jelenlétéről, hogy az bármilyen egészségügyi tüneteket is okozna.

A készülékek rendszeres karbantartásával minimalizálhatod a meghibásodás okozta szén-monoxid mérgezések kockázatát. Volt számos olyan eset is, ahol a gázkazán hőcserélőjének rendkívüli elkormozódása, koszolódása okozta azt, hogy a füstgáz el sem jutott a kéménybe, hanem a hőcserélő alatt megfordulva közvetlenül a lakásba került.

Ha ismered a szén-monoxid jelenlétére, vagy a szén-monoxid mérgezésre utaló jeleket, akkor a veszélyt korán felismerve vizsgáltasd meg szakemberrel készülékeidet és szükség esetén végeztesd el a javításokat. Így megelőzheted a szén-monoxid mérgezést.

A szén-monoxid mérgezés veszélyét jelentősen csökkentheted, ha mindig ügyelsz az alábbiakra:

  • Rendszeresen ellenőriztesd a kéményeket, ügyelj arra, hogy fűtési szezonban ne legyen a kéményen madárfészek.
  • Rendszeresen tartasd karban tüzelő berendezéseidet szakemberrel.
  • Ha a társasházban több lakásból közös kéménybe vannak kötve a tüzelő berendezések (ez ma is még több százezer lakást érint) feltétlenül kérjétek ki szakember véleményét, és ha csak lehet, újíttassátok fel a füstgáz elvezető rendszert.
  • Gázkonvektoros fűtés esetén ne nyiss ki egy ablakot sem a lakás azon oldalán, ahol működő konvektor van (a szomszéd konvektora is működhet!)
  • Ha nyitott égésterű tüzelő berendezésed van (kazán, vízmelegítő, kandalló), győződj meg arról, hogy a készülék levegő utánpótlása biztosított, ne tömd be a falon kialakított szellőző nyílást. Ha nincs szellőző nyílás, akkor inkább tartsd nyitva az ablakot, amíg a készülék üzemel.
  • Ne működtess konyhai elszívót, ha annak levegő utánpótlása nem biztosított, nyiss ablakot, vagy építtess be szellőző nyílást.
  • Soha ne használj zárt térben gázzal működő hősugárzót, illetve ne használd a főzőlapot, gáztűzhelyt fűtésre.
  • Ne építtess tömör légzárású ablakokat zárt konyhába, vagy főzéskor mindig nyisd ki az ablakot.
  • A kerti grillt soha ne használd bent a lakásban, zárt térben, vagy nyitott ablak közelében.
  • Ne járasd az autó motorját zárt garázsban.

A fenti lépésekkel jelentősen csökkentheted a szén-monoxid lakásba jutásának veszélyét és így a mérgezés kockázatát, de a legnagyobb gondosság ellenére is, rajtad kívülálló okok miatt (például: készülék meghibásodás, időjárási körülmények, szomszédok tevékenysége) veszélyes szintet érhet el a mérgező gáz szintje a lakásodban.

A lehető legnagyobb biztonságot csak a megfelelően elhelyezett és üzemeltetett, a vonatkozó szabvány (EN50291:2001) követelményeit tanúsítottan kielégítő, a független laborvizsgálatokon is jól teljesítő szén-monoxid vészjelző használata jelent.

Hogyan működik a szén-monoxid vészjelző?

Sokféle szén-monoxid vészjelző kapható a piacon. Ezek lelke az érzékelő szenzor, mely a szén-monoxid jelenlétét érzékeli és veszély esetén riaszt. Az érzékelő szenzor lehet katalitikus, félvezető, vagy elektro-kémiai elven működő. A 2001-ben bevezetett, CO vészjelzők tulajdonságaira és üzemeltetésére vonatkozó EN50291:2001 szabvány előírásainak csak a félvezető, vagy elektro-kémiai szenzorral szerelt vészjelzők képesek megfelelni.

Ne érd be azzal, hogy látod a vészjelző dobozán a szabvány számát. Minden esetben keresd a gyártó honlapján a készülék tanúsítványát. Minden esetben keresd a gyártó honlapján a készülék tanúsítványát. A tanúsított készülék típusok minden darabja megfelel a szabványnak, ezek a gyártók szigorú minőségbiztosítási rendszereket alkalmaznak. Nem véletlen, hogy csak pár gyártó rendelkezik a szabványnak tanúsítottan megfelelő készülékkel. Az életedről van szó, nem érdemes kockáztatni!

A korszerű szén-monoxid vészjelző működése azon alapszik, hogy egy a szén-monoxidot elnyelni képes vegyi anyag a szén-monoxid elnyelt mennyiségétől függően megváltoztatja fizikai jellemzőit, melyet elektronikusan mérve veszély esetén a készülék fény és hangjelzéssel riaszt. Esetleg ezeken felül elektromos kapcsolójelet is ad (például kazánt áramtalanít). Mivel az emberi szervezetben a szén-monoxid halmozódva okoz mérgezést, a szén-monoxid vészjelzőknek a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetniük.
Ez azt jelenti, hogy:

  • az emberi egészségre nem ártalmas CO koncentráció esetén a készülék nem riaszthat;
  • kis koncentráció esetén a vészjelzőnek csak akkor szabad riasztania, ha a szén-monoxid olyan sok ideig van a légtérben, hogy a halmozódás miatt később akár mérgezés is felléphet;
  • Minél nagyobb a CO koncentráció, annál rövidebb időn belül kell a készüléknek riasztania.

A szabvány szerint, ha a készülék vészjelzést adott, mindaddig riasztania kell, amíg a CO koncentráció nem esik 50 ppm alá.

Hova kell a szén-monoxid vészjelzőt felszerelni?

A szén-monoxid vészjelző csak akkor nyújt biztonságot, ha megfelelően került elhelyezésre. A helyes elhelyezéshez vedd figyelembe, hogy:

  • a szén-monoxid bár felfelé száll, a levegővel elkeveredve nem mutat olyan rétegződést, mint például a földgáz;
  • a szén-monoxid belélegezve okoz mérgezést, ezért légzési magasságban célszerű elhelyezned;
  • a szén-monoxid vészjelző riasztásának hangját éjjel a hálószobában is olyan hangerővel lehessen hallani, hogy arra felébredj;
  • a veszély korai észlelése érdekében a vészjelzőt a szén-monoxid forrás (pl. kazán, kandalló) közelében helyezd el;
  • fentiek alapján elképzelhető, hogy a lakásodba több vészjelző elhelyezése is indokolt.

A felsoroltaknak megfelelően a szén-monoxid vészjelzőt az alábbiak szerint szereld fel:

  • Ha a készüléket a falra rögzíted, akkor az legyen magasabban az ablak és az ajtó felső élénél, de legalább 15 cm-rel a mennyezet alatt.
  • Ha a készüléket a mennyezetre rögzíted, akkor az legyen legalább 30 cm-re minden egyes faltól.
  • A vészjelzőt a potenciális szén-monoxid forrástól 1-3 méterre helyezd el.
  • Ha a helyiségben válaszfal vagy más térelválasztó is található, akkor a vészjelzőt a potenciális szén-monoxid forrással azonos részben helyezd el.
  • Ha a mennyezet lejt, akkor a készüléket a helyiség magasabb részében helyezd el.
  • A hálószobában és más a potenciális szén-monoxid forrástól távoli helyiségben elhelyezett vészjelzőt a helyiség azon részén szereld fel, ahol a helyiségben tartózkodók levegőt vesznek. Tehát hálószobában a vészjelzőt az ágy magasságába szereld fel.

 

Hova nem szabad szén-monoxid vészjelzőt felszerelni?

  • Épületen kívül;
  • szekrénybe, vagy az alá;
  • közvetlenül a mosogató vagy tűzhely fölé.
  • Ablak, ajtó közelébe, vagy olyan helyre, ahol légáramlat, huzat az érzékelést befolyásolhatja, pl. beszívó vagy elszívó ventillátor/légtechnikai nyílás közelébe.
  • Ahol a levegő áramlását valami, pl. függöny vagy bútor akadályozhatja.
  • Ahol a por vagy egyéb szennyeződés összegyűlhet és elszennyezheti az érzékelőt, megakadályozva annak működését.
  • Olyan helyiségbe, ahol a hőmérséklet -10˚C alá süllyedhet, vagy 40˚C fölé emelkedhet.
  • Oda, ahol az könnyen feldőlhet, megsérülhet vagy ahonnan vigyázatlanul eltávolíthatják.

 

 

Mit tegyek, ha megszólal a szén-monoxid vészjelző?

A legfontosabb szabály, hogy soha ne vond kétségbe a szén-monoxid riasztó jelzését. Ha a szén-monoxid vészjelző riaszt, akkor:

  • Nyisd ki az ablakokat!
  • Kapcsold le a fűtő készüléket és ne is kapcsold vissza, amíg azt szakemberrel át nem vizsgáltattad!
  • Menj ki a lakásból tiszta levegőre!
  • Győződj meg arról, hogy mindenki elhagyta a lakást!
  • Ha tűz van ne próbáld meg eloltani, mert a CO mérgezés miatt elvesztheted eszméletedet és meghalhatsz!
  • Kérj orvosi segítséget, ha szén-monoxid mérgezési tüneteket észlelsz magadon, vagy másokon!

Ha bármikor azt gyanítod, hogy szén-monoxid mérgezést szenvedtél, a háziorvostól kérj vérvizsgálatot, hogy a vér carboxy-hemoglobin (COHb) szintjét megállapítva megbizonyosodhass az akár csak enyhe szén-monoxid mérgezés tényéről és a szükséges óvintézkedéseket megtehesd.

Melyik szén-monoxid riasztó megbízható?

A szén-monoxid riasztók megbízhatóságáról itt találod összefoglalónkat.
Egy nemrég végzett laboratóriumi vizsgálat is megerősítette, hogy a Honeywell H450EN vészjelző megfelel a szabvány követelményeinek.

Hogyan tartsam karban a szén-monoxid riasztómat?

Ha már van Honeywell H450EN készüléked, akkor

  • teszteld havonta;
  • ne takard le;
  • gyakoroltasd be a családdal, hogy mit kell tenni, ha megszólal!

Hol vegyem meg a H450EN készüléket?
  kereskedők listája

A Honeywell H450EN készülékkel kapcsolatos kérdések

Mikortól számoljam a 7 éves élettartamot?

A 7 év élettartam akkortól kezdődik, amikor az aktiváló szalagot kihúzod a készülékből, függetlenül a készülékre nyomtatott lejárati dátumtól.
 
Honnan tudom, ha elromlott a CO riasztó?

A H450EN folyamatosan teszteli magát. Villogó sárga LED fénnyel, valamint percenként két csipogó hanggal jelzi, ha meghibásodott vagy lejárt az élettartama.

Ha már egyszer riasztott, akkor újat kell vennem?

Nem, nyugodtan használhatod továbbra is. A riasztás nem befolyásolja a H450EN működését vagy élettartamát.

Mikor kezdődik a hat év garancia?
A 6 év garancia a készülék megvásárlását igazoló számla dátumától kezdődik. Őrizd meg a számlát!

A garancia csak az első riasztásig tart?

Nem, a garancia megmarad a készülék akár többszöri riasztása után is.

Közkeletű félreértések

A zárt égésterű kazánok veszélytelenek
- Szerencsére manapság egyre inkább terjednek az úgynevezett zárt égésterű kazánok, amelyek a gáz égéséhez szükséges levegőt egy légbevezető csatornán keresztül a házon kívülről kapják. Azt gondolhatnánk, hogy ezek a készülékek teljesen veszélytelenek, azonban szomorú tapasztalatok mutatják, hogy szerelői gondatlanságból alkatrész, vagy kéményhibából ezek a készülékek is okozhatnak szén-monoxid mérgezést, bár való igaz, hogy esetükben a kockázat jelentősen kisebb, mint a nyitott égésterű kazánoknál, vagy kandallóknál.

A kombinált gáz és szén-monoxid érzékelő a legbiztosabb megoldás
- Kézenfekvőnek tűnik kombinált gáz és szén-monoxid érzékelőt felszerelni, hiszen ekkor mind a szén-monoxid mérgezés, mind a gázszivárgás okozta veszélyről időben kaphatunk figyelmeztető jelzést. Ez sajnos nem teljesen igaz, hiszen míg az éghető gázok rétegződve helyezkednek el a légtérben, tehát vagy a plafonon gyűlnek össze, vagy a padlón, ezzel szemben a szén-monoxid a levegővel elkeveredve nem mutat rétegződést. Így a szén-monoxid vészjelző ideális helye a falon kb. 1,5 - 1,8m magasságban van, a gázérzékelőt a lakásban használt gáz fajtájától függően vagy a padló, vagy a mennyezet szintjén lenne ideális elhelyezni. Az egy készülékben integrált szén-monoxid és gázérzékelő akár hova is kerül felszerelésre, valamelyik funkciója nem fogja a maximális biztonságot nyújtani.

A riasztó jelezzen a legkisebb szén-monoxid koncentrációnál
- Sokan úgy vélik, a szén-monoxid olyan mérgező, hogy jobb, ha a vészjelző már a legkisebb koncentrációnál jelez. Egy ilyen készülék már egy cigaretta füstjére, vagy egy kis széllökés hatására a kandalló kéményén visszajutott csekély mennyiségű füstgáz CO tartalmára is jelezne és a sok-sok – szén-monoxid mérgezés veszélye szempontjából – téves riasztás miatt tényleges veszélyhelyzetben a felhasználók esetleg nem vennék komolyan a riasztást. A korszerű szén-monoxid vészjelzők az emberi szervezethez hasonlóan a szén-monoxid halmozódására jeleznek, így a szabványnak megfelelő, minőségi készülékek minden riasztását komolyan lehet venni.

 

A CO koncentráció kijelzésére alkalmas készülékek arra indíthatják a felhasználót, hogy mielőtt szellőztetne és menekülne, megnézze, hogy tényleg komoly-e a baj. Az ilyen készülékek riasztásakor is a „Mit tegyek, ha megszólal a szén-monoxid vészjelző?” fejezetben leírtak szerint kell eljárni és nem a kijelzőt nézegetni.

 

Melyik megbízható?

Magyarországon minden évben sok ezer ember szenved el szén-monoxid mérgezést, amiből több tucat halállal végződik. Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, várandós anyák, idősek, keringési betegségben szenvedők. Pedig a tragédiák egy megbízható szén-monoxid vészjelzővel megelőzhetőek lennének.

Mit kell tudnia egy szén-monoxid riasztónak?

Egy szén-monoxid vészjelzővel szembeni elvárás, hogy:

  • ne adjon téves riasztást;
  • ha kevés szén-monoxid van a levegőben, akkor ne riasszon azonnal, de megfelelő idő után jelezzen;
  • ha viszont sok a levegőben lévő szén-monoxid, akkor azonnal adjon vészjelzést.

A legfontosabb, hogy a fenti elvárásokat a gyártó minden készüléke mindig teljesítse, hogy nyugodtan rábízhasd a saját és családod életét.

Honnan tudom, hogy megbízható egy készülék?

Sokféle szén-monoxid vészjelző van forgalomban a piacon. A készüléken vagy a csomagoláson található “CE” és az “EN 50291:2010 szerint tanúsítva” jelölések jó sorvezetők, ezek nélkül nem érdemes megvenni a vészjelzőt.

A közelmúltban azonban egy hazai, független laboratórium megvizsgálta a piacon kapható jelentősebb szén-monoxid riasztókat is. Minden típusból 3 darabot vizsgáltak meg, így nem csak azt tudták megállapítani, hogy mennyire megbízható egy-egy készülék, hanem azt is, mennyire megbízható a gyártás folyamata. 

A vizsgálat alapján a Honeywell H450EN szinte egyedüliként bizonyult minden téren megbízható szén-monoxid vészjelzőnek:

  • Egyszer sem adott téves riasztást.
  • Minden vizsgált szén-monoxid sűrűség esetén mindhárom Honeywell H450EN az előírt időn belül jelzett.
  • Mindhárom tesztelt Honeywell készülék közel azonos időben jelzett.

 

A vizsgálatról a Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika (VGF Szaklap) számol be részletesen.

Miért a Honeywell H450EN szén-monoxid vészjelző?

 Ha még maradt benned kétely, felsorolunk még néhány érvet, miért érdemes ezt a készüléket választanod:

  • 6 év garancia, 7 év élettartam.
  • A nagypontosságú ipari rendszerekben is alkalmazott önkalibráló érzékelő.
  • Valódi szén-monoxiddal tesztelünk minden egyes darabot kétszer is a gyártás során. Családod biztonsága nem a szerencsén múlik.
  • Sosem kell elemet cserélni.
  • Ha átszámoljuk az árát fagylaltra, havonta alig egy gombócba kerül. 

Neked mennyit ér meg a családod biztonsága? Érdemes próbálkozni az olcsó, de bizonyítottan megbízhatatlan készülékekkel?

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 2
Heti: 5
Havi: 164
Össz.: 62 857

Látogatottság növelés
Oldal: Szénmonoxid jelző
ZENTRÁL-GÁZ Bt. 7100 Szekszárd Csopak u. 11. - © 2008 - 2024 - zentral.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »